DÖVİZ GENEL BİLGİ

Teşviklerden hak kaybı yaşamadan maksimum düzeyde faydalanmanız ve bu sayede pazarlama stratejinizi ve bütçe planlamanızı daha güçlü bir şekilde yeniden belirlemeniz için çözüm ortağınız olmayı teklif ediyoruz

Ülkemizin ihracat performansının artırılması amacıyla yürürlüğe giren 2015/8 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar kapsamındaki Ekonomi Bakanlığı teşviklerinden sağlık turizmi, bilişim, film ve yükseköğretim alanlarında faaliyet gösteren şirketler ve kurumlar yararlandırılmaktadır.

 

Teşviklerin Temel Amacı

Teşviklerin temel amacı hizmet ihracatının yapılması için gerekli olan ara süreçlerdeki faaliyet giderlerinin, harcamalar ve bu harcamalara ilişkin ödemeler yapıldıktan sonra, belirlenmiş olan destek oranı ve tavan tutarları çerçevesinde belli kriterlere göre Devlet tarafından karşılıksız olarak iade edilmesidir. Başka bir ifadeyle, ürün veya hizmetinizin yurt dışına yönelik satışının yapılması için gerekli olan satış öncesi her türlü reklam, tanıtım, pazarlama, pazar araştırması, danışmanlık hizmetleri, fuar katılımları ile satış ve satış sonrasına ilişkin sektöre özgü diğer gerekli faaliyetlerin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

 

İlave Destek Oranı/Tutarı

Hizmet ihracatının yapılacağı ülkenin Ekonomi Bakanlığınca belirlenmiş öncelikli ve hedef ülkeler listesinde yer alması ve/veya hizmet ihracatını yapacak şirketin Bakanlar Kurulunca belirlenmiş öncelikli illerden birinde yerleşik olması durumlarında ilave destek oranları geçerli olmaktadır.

Örneğin, sahip olduğunuz bir ürün veya hizmetin tanıtımını yapmak için yabancı bir ülkede düzenleyeceğiniz bir tanıtım organizasyonu (gala, kokteyl, seminer, toplantı vs) reklam, tanıtım ve pazarlama teşvik başlığı altında yüzde 60 oranında desteklenmektedir. Eğer, tanıtım organizasyonunu düzenlediğiniz ülke öncelikli ve hedef ülkelerden biriyse söz konusu destek oranı 10 puan artarak yüzde 60’dan yüzde 70’e yükselmektedir. Eğer şirketiniz 3,4 veya 5. bölgede yer alan bir şehirde yerleşik ise bu destek oranına 10 puan daha ilave edilmekte ve oran yüzde 80’e yükselmektedir. Netice olarak, Devlet çok büyük bir teşvik desteği sağlayarak yaptığınız 100 liralık tanıtım harcamanızın 80 lirasını iade etmektedir.

 

Teşviklerin Size Sağlayacağı Katkılar:

Teşvik sisteminin ana hatlarını ve detaylarını bilerek yol alan şirketlerimiz, gelecek planlamasında önemli pazarlama avantajlarına sahip olacaktır. Teşvik sistemi, mevcut harcama alışkanlıklarınızın ve yurt içi/yurt dışı iş paydaşlarınızla olan ilişkilerinizin gözden geçirilmesi açısından sizlere yeni veya yenilenmiş yol haritaları belirlemenize yardımcı olacaktır. Daha önce belirlemiş olduğunuz iş ve bütçe planlamanızı söz konusu teşviklerin katkısıyla revize edip pazarlama stratejinizi ve bütçenizi buna göre yeniden belirleyebileceksiniz.

Bugüne kadar, yurt dışı satış hedefi olmayan firmalar ise bu teşvikleri kullanmak suretiyle, diğer bir anlatımla, yapılacak harcamaların minimum yüzde 50’sinin Devlet tarafından karşılanması sayesinde yurt dışı pazara girme şansını bulabilecektir.

Sonuç olarak teşvikler sayesinde yurt dışına yönelik hedeflerinize daha kolay ulaşacak ve ihracat gelirinizi artıracaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir